انواع یقه

15 شهریور 1400
انواع یقه

یقه ی لباس یکی از قسمت ها مهم در هر لباسی است. مطمئنا در تعیین جذابیت لباس نقش مهمی دارد.انواع مختلف یقه ها از قرن ها پیش وجود داشته اند. به عبارتی بخشی از سبک و مد روزمره است. با وجود تغییرات زیاد در یقه ها ، اکنون سه نوع یقه اصلی وجود دارد. یقه ایستاده ، یقه تخت و یقه برگردان و یقه فانتزی است. در این چند نوع یقه ، تعابیر بی پایان وجود دارد تا سبک و فردیت را در لباس به ارمغان بیاورد

تنوع یقه ها معمولا در لباس های زنانه و به خصوص شومیز ها بسیار زیاد هستند هر چند برخی از یقه ها مانند مدلی از یقه ایستاده که در ایران آن را به عنوان یقه دیپلماسی می شناسند در مدل مردانه بیشتر است.

در ادامه ی تعاریفی از انواع یقه های اصلی و انواع یقه های موجود در دنیای مد امروز آشنا می شویم.
یقه معمولا دارای نوک های مربع شکل و یک برش مثلثی است. معمولا به صورت دو تکه ساخته می شود که قسمت یقه آن دور گردن است و قسمت دیگر یقه بخشی از لباس است که به سمت بیرون چرخانده شده و ظاهر بریده شده را کامل می کند. که البته این یکی از انواع یقه ها است.

انواع یقه های اصلی

  1. یقه ایستاده: این نوع از یقه همانطور که از اسمشان مشخص است اطراف گردن به حالت ایستاده قرار می گیرند.
  2. یقه تخت: بسیاری از سبک های متنوع یقه با تفاوتی اندک در شکل و برش در زیر گروه این یقه قرار می گیرند.
  3. یقه برگردان: یکی از مشهور ترین نوع یقه ها برای پیراهن هاست.
  4. یقه فانتزی: یقه هایی مانند یقه دراپه که بیشتر مجلسی هستند.

انواع یقه

سبک یقه ها با توجه به اندازه، برش، محل قرار گیری، پر بودن و فرهنگ و سنت متغییر است.

یقه ایستاده

این یقه کاذب است که می توان آن را به برش زیر قسمت جلوی لباس دوخته می شوند. به این دلیل به آن کاذب می گویند چون در دو مدل قابل جدا شدن و دائمی وجود دارد.

یقه هفت

این مدل نوعی یقه تخت است که شبیه عدد ۷ فارسی است، معمولا برای تیشرت ها و ژاکت ها کاربرد دارد و می شود. اگر ژاکت یقه هفت پوشیدید حتما به فکر یه پیراهن برای ست کردن در زیر آن باشید که در خوش استایل بودن بسیار مهم است.

یقه پاپیون

یقه کمانی یکی از انواع یقه ها با تکه هایی بلند است که می شود آن را به شکل پاپیون یا کراوات به هم گره زد. اگرتکه های پارچه بزرگ باشند آن را “یقه پاپیون گربه ای” می نامند.

یقه آبشاری

یقه آبشاری به شکل دایره ای از پارچه بریده می شود و به لباس متصل می شود ، این مدل یقه به قسمت جلوی وسط خط گردن دوخته می شود.

یقه چلسی
یقه چلسی

یقه چلسی برشی متوسط تا پهن است. انتهای آن از نوک ها به صورت مربع درآمده و به یک خط گردن متصل می شود.

یقه دو کاره

یقه های قابل تبدیل قابل انعطاف هستند. همانطور که از نامش پیداست ، می تواند به صورت صاف و باز قرار گیرد یا دکمه های آن را فشار دهید.

یقه آرشال

یکی دیگر از انواع یقه هفت ها یقه آرشال است که جزو یقه برگردان ها محسوب می‌شود، این مدل یقه بیشتر برای تک کت ها و کت و شلوار ها به کار می رود.

یقه ی انگلیسی

این نوع یقه به دسته ی یقه برگردان ها تعلق دارد و البته مانند یقه هفت است. این مدل یقه به سمت پایین کشیده شده و در قسمت گردن چاک مثلث شکلی دارد که وجه تمایز آن با یقه آرشال محسوب می شود.

یقه دراپه

این مدل یقه جزو یقه های فانتزی محسوب می شوند که در آن قسمت بزرگی از پارچه را دور گردن تا می زنند تا یقه ای به شکل آویزان ایجاد کند. این مدل یقه روی خودش جمع می شود.

یقه گرد
یقه گرد

یقه گرد، مدل یقه ی کوتاهی است که به دور خط گردن متصل است. و یکی از پرکاربردترین نوع یقه ها برای تیشرت ها محسوب می شود.

یقه ترکیبی

یقه ای در مدل های کوتاه و بلند که همیشه به یک مدل یقه هفت متصل می شود.

یقه ماندارین یا یقه دیپلماسی

یقه ماندارین یا یقه دیپلماسی یکی از انواع یقه ها است که به شکل ایستاده و برگرفته شده از یقه سنتی ماندارین چینی است. شکافی در جلوی یقه با لبه های خمیده وجود دارد. نوع دیگر این یقه ها که یقه فرنچی نامیده می شود در قسمت نوک حالت منحنی شکل دارد که این وجه تمایز آن با مدل یقه ماندارین است که حالت نوک تیز دارد.

یقه پولو

نسخه کوتاه تری از یقه اسکی که یقه ایستاده است و اغلب از پارچه کبریتی ساخته می شود.

یقه اسکی
یقه اسکی

یقه های اسکی یکی از انواع ایستاده ی یقه هستند. ارتفاع آن ممکن است بسته به مدل کار متفاوت باشد. یقه ممکن است به سمت پایین جمع شود یا به سمت بالا باشد .معمولا این نوع یقه ها برای لباس های فصل های سرد تعبیه می شوند.

یقه ب.ب

این نوع یقه که بیشتر در پیراهن ها دیده می شود دارای حالتی مثلثی است که نوک آن هم به صورت تیز است و هم به حالت منحنی در پیراهن ها دیده می شود.

یقه شکاری

یکی از انواع یقه های ب.ب یقه شکاری است که بسیار پهن تراز مدل های دیگه است و به عبارتیمیتوان یقه ی شکاری یک پیراهن را بر روی تک کت کشید.

شما می توانید با توجه به مکانی که قرار است در آن حضور داشته باشید از لباس های متنوعی استفاده کنید، که البته نوع یهقه نیز بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر کارمند هستنید باید در سر کار از کت با یقه ی آرشال و پیراهنی یقه ماندارین یا یقه ب.ب استفاده کنید. اگر در یک مهمانی حضور داشته باشید به همین مدل یک کراوات یا پاپیون اضافه کنید.

0
۰
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

محصولات و برندها

پشتیبانی واتس آپ...
نیاز به راهنمایی دارید؟
پوشاک امی (عرضه مستقیم پوشاک اروپایی)
سلام
به وبسایت امی خوش آمدید.

چطور میتونم کمکتون کنم؟