مدل های متنوع کلاه

24 دی 1399
مدل-های-متنوع-کلاه

مدل های متنوع کلاه به کی و کجا برمی گردد؟ کلاه برای اغلب افراد تکمیل کننده یک استایل شیک و جذاب است که به عنوان یکی از اکسسوری های متنوع فصول سرد و گرم با انواع استایل ها ست می شود.

شرایط اقلیمی و فرهنگ و آداب و رسوم ها نقش بسزایی در شکل و جنس کلاه ها داشته است. کلاه دستخوش تغییرات بسیاری شد به گونه ای که در موقعیت های متفاوت حضور پیدا کرد. از مراسمات تشریفاتی و میهمانی های پر زرق و برق تا میدان های جنگ؛ همه این تغییرات نشانگر این موضوع است که متناسب با محیط و شرایط زندگیمان از کلاه استفاده می کنیم.

یکی از دلایل استفاده از کلاه در فصول سرد سال این است که بدن انسان از طریق سر، مقدار زیادی از گرمای خود را از دست می دهد، بنابراین پوشیدن یک کلاه مناسب در این فصل می تواند بسیار مفید باشد. علاوه بر مدل های متنوع کلاه های زمستانی، کلاه های به بازار عرضه می شوند که صرفا جنبه زیبایی و مد دارند.

در ادامه مقاله به معرفی مدل های متنوع کلاه می پردازیم.

کابوی

کلاه کابوی

ساخت این کلاه به سال ۱۷۲۵ بر می گردد. اغلب با این اصطلاح و شکل و فرم این کلاه آشنا هستیم. کلاه کابوی ما را یاد فیلم های اسپانیایی می اندازد، گاوچران های امریکایی که مسئولیت گاوهای مزرعه را بر عهده داشتند و از کلاه مخصوصی به نام کلاه کابوی استفاده می کردند. کلاهی که دارای تاجی بلند و لبه های پهن اسن و در کناره ها برآمدگی های متفاوتی دارد. این کلاه از آنها در مقابل برف و باران محافظت می کند.

کلاه پاناما

کلاه-پاناما
کلاه-پاناما

این کلاه در سال ۱۸۳۰ ساخته شد که برای ما یادآور فیلم پدرخوانده است. قیمت این مدل نسبتا گران است. یک کلاه که با فصل تابستان کاملا هماهنگ است. و اغلب ایتالیایی ها با استایل های شیک و جذاب خود آن را ست می کنند. این کلاه در رنگ های روشن و علی الخصوص سفید به بازار عرضه می شود.

کلاه کپ

کلاه کپ

پیشنهاد ما به شما این است که پیراهن بافت و شلوار جین خود را با کلاه کپ ست کنید. یک استایل متفاوت که کمتر کسی حاضر به امتحان کردن آن است. این کلاه یکی از کلاه های محبوب گلفبازان است.

کلاه برت

کلاه برت

یکی از نمادهای کشور فرانسه که به صورت سنتی تولید می شود کلاه برت است. در جنگ جهانی دوم از سوی نیروهای ویژه این کشور مورد استفاده قرار گرفت. این کلاه محبوبیت خود را از سال ۱۹۶۰ به دست آورد به نحوی که در سراسر جهان طرفداران خاصی پیدا کرد.شکل ظاهری این کلاه باعث شده که به آن لقب کلاه کج بدهند. این کلاه برای آهنگساز معروف فرانسوی اولیور میسین جزو جدانشدنی استایل وی به شمار می رفت. هر چند که استفاده از کلاه برت اکثرا در آکادمی ها و در میان جوانان هنردوست مرسوم گردید.

کلاه تاپ

کلاه تاپ

کلاه تاپ برای اغلب افراد نمادی از شعبده بازی و چشم بندی است. کلاهی که از جنس نمد ساخته شده و دارای لبه های پشمی است ولی به مرور زمان روش ساخت آن تغییر کرد.

کلاه بیسبال

کلاه-بیسبال
کلاه-بیسبال

 تاجی گرد و لبه ای پهن در جلو به همراه بندی برای تنظیم در پشت کلاه همه اجزای کلاه را تشکیل می دهد.

شکل امروزی کلاه با فرم اولیه آن متفاوت است به این صورت که کلاه بیسبال که ۱۰۰ سال پیش کاربرد داشت دارای لبه کوتاهی بود و نمی توانست از صورت ورزشکار در مقابل آفتاب محافظت کند و همچنین بند تنظیم کننده کلاه در پشت کلاه تعبیه نشده بود.

با این حال این کلاه ورزشی به ورزشکاران بیسبال منحصر نشد بلکه جزو کلاه های محبوب پسران و دختران جوان محسوب شد و به عنوان یکی از کلاه های دوست داشتنی نسل جوان رقم خورد.

کلاه بانی

کلاه بانی

برای روزهای زمستانی این کلاه بیشتر از هر کلاه دیگری مناسب است. جنس پشمی این کلاه آن را به پوششی گرم و نرم تبدیل کرده است.

کلاه بوتر

کلاه بوتر

یک مدل کلاه دوست داشتنی و خیلی محبوب در بین آقایان که جزو جدانشدنی استایل های تابستانی آنها به شمار می رفت. مردان  از کلاه بوتر در محل کار و هنگام خرید و تفریح نیز استفاده می کردند.

فز یا فینه

کلاه فینه

شکل و فرم کلاه برای ما نمادی از کشور مراکش محسوب می شود. همچنین در کشورهایی که زیر سلطه عثمانی ها بودند از این کلاه استفاده می شد. کلاهی با رنگ قرمز که منگوله ای زرد رنگ از آن آویزان است و در قرن ۱۷ میلادی در میان مردان مراکشی مرسوم گردید اما جالب اینجاست که محبوبیت این کلاه به کشورهای مسلمان نشین جنوب شرق آسیا رسید به گونه ای که مردان از این کلاه استفاده می کردند.

در زبان عربی به کلاه فینه طربوش گفته می شود ولی در زبان ترکی و اروپایی به آن فز می گویند. علت این نامگذاری به شهر فاس بر می گردد که در زبان ترکی استانبولی به این کلاه که به این شهر تعلق دارد فز یا فینه می گویند.

سومبرو

کلاه سومبرو

کشور مکزیت به عنوان یک کشور آمریکای جنوبی دارای مراسم و جشن های سنتی بسیاری است که در اغلب آنها می توانید کلاه سومبرو را مشاهده کنید.

جنس این کلاه از حصیر است و برای جلوگیری از برخورد نور آفتاب با صورت در میان کشاورزان و مزرعه دارن مکزیکی مورد استفاده قرار گرفت. البته بعدها قشر مرفه جامعه همین کلاه را از پر تهیه و به سر گذاشتند.

فدورا

کلاه فدورا
کلاه فدورا-4

قرن بیستم با کلاه های فیدورا مصادف شد. این مدل در فیلم های جنایی و گریز و تعقیب کارآگاهان و تبهکاران  مورد استفاده قرار گرفت که اغلب با یک بارانی بلند ست می شد. برای مردان این کلاه بیشتر جنبه زیبایی داشت که در استایل های خود از آن به عنوان کلاه مد روز استفاده می کردند.

کلاه بافتنی

کلاه بافتنی

محبوبیت کلاه های بافتنی در فصل پاییز و زمستان غیرقابل انکار است. مدل های متنوع و زیبایی که با استایل های روز، نو می شوند نشانگر قابلیت تغییر این پوشاک در شکل و طرح های مختلف است.

کلاه اوشانکا

کلاه-اوشانکا
کلاه-اوشانکا

این کلاه متعلق به کشور روسیه است که در قرن بیستم استفاده از آن رایج گردید. کلاه اوشانکا دارای پره هایی برای پوشاندن گوش ها است. همچنین این پره ها قابلیت این را دارند که به تاج کلاه وصل شوند یا در زیر چانه قرار بگیرند و بسته شوند تا از گوش ها و قسمتی از صورت در مقابل باد و سرما محافظت کنند. اوشانکا از کلمه اوشی گرفته شده و در زبان روسی به معنای گوش است.

جنس های مرغوب این کلاه غالبا از پوست گوسفند، روباه یا خرگوش دوخته می شوند. اما امروزه تا حدود زیادی خز مصنوعی جایگزین خز طبیعی شده است.

کلاه پکول

این کلاه در کشور افغانستان و پاکستان مورد استفاده قرار می گیرد. کلاه پکول به عنوان یک پوشش سنتی و نمادی از غیرت و شرف در بین اقوام مختلف معرفی گردیده است. جنس این کلاه از پشم گوسفند است و برای مناطقی با هوای سرد و کوهستانی پوشش نسبتا مناسبی محسوب می شود.

کلاه بنگ گجی

این کلاه متعلق به کشور کره است که از سوی افسران نظامی کره که جزو طبقه پایین جامعه بودند استفاده می شد.

نون لا

کلاه نون لا

فرم و شکل مخروطی این کلاه آن را از سایر کلاه های سنتی ویتنام متمایز کرده است. جنس کلاه از حصیر می باشد که غالبا از سوی کشاورزان و برای محافظت از صورت در مقابل آفتاب و باران مورد استفاده قرار می گیرد. کلاه نون لا در بین آقایان و خانم ها از محبوبیت فراوانی برخوردار است. البته به دلیل ست شدن بی نقص این کلاه با لباس های سنتی زنان ویتنام،غالبا از این کلاه به عنوان یک کلاه زنانه نام برده می شود.

هیما چالی هند

برای گردشگرانی که به هند سفر می کنند این کلاه گرم، نرم و زیبا یک سوغاتی عالی به شمار می رود. همانطور که از عنوان این کلاه پیداست مردم هیما چال پرادش که در شمال غربی هند زندگی می کنند، از آن استفاده می کنند.

کلاه گاوچرانی

کلاه گاو چرانی
کلاه گاو چرانی

این کلاه متعلق به کشور استرالیا است. گاوچرانان این کلاه را با کت چرمی ست می کنند. شهر سیدنی مرکز فروش این کلاه است.

0
۲

دیدگاه شما

۲ دیدگاه

 • رصا بختیاری
  ۰۹ شهریور ۱۴۰۰

  مدل ها عالی تا بحال من فروشگاهی با این همه مدل ندیدم . واقعا بی نظیر هست .چون من خیلی گشتم در تهران و کرج ولی مدل پاناما نداشتن

  • hamkari1372
   ۱۰ شهریور ۱۴۰۰

   سلام
   ممنون از بیان دیدگاهتان

محصولات و برندها

پشتیبانی واتس آپ...
نیاز به راهنمایی دارید؟
پوشاک امی (عرضه مستقیم پوشاک اروپایی)
سلام
به وبسایت امی خوش آمدید.

چطور میتونم کمکتون کنم؟