متاورس و دنیای مد

15 آذر 1400
متاورس و دنیای مد

متاورس و دنیای مد خبر از تغییراتی شگفت انگیز در صنعت پوشاک می دهد. همچنین با تکامل اینترنت شاهد این تغییرات در آینده ای نزدیک خواهیم بود. با گذشت زمان و با فراگیر شدن اینترنت شیوه زندگی، کار و لذت بردن از سرگرمی در دنیای ما تغییر کرده است. به عنوان مثال دیگر برای خرید در فروشگاه ها نیازی نیست از خانه خارج شویم. همچنین بازی های بچه گانی که در کوچه و پارک ها انجام می شد جای خود را به بازی های آنلاین داده اند.

سوال اینجاست که با متاورس، واقعا دنیای دیجتال را می توان از این فراتر تصور کرد؟ دنیای دیجیتال کدام قسمت از زندگی بشری را هدف گرفته است؟ واقعاً گام بعدی دنیای دیجیتال چیست؟

مارک زاکربرگ و واقعیت مجازی

مارک زاکر برگ و واقعیت مجازی
مارک زاکر برگ و واقعیت مجازی

مارک زاکربرگ موسس فیسبوک در یک ماه اخیر با خبر جدید خودش و معرفی “متاورس” به دنیای دیجیتال، گام بعدی این تکامل را استارت زد، به این صورت که متاورس گامی بعدی این دنیای مجازی می باشد. متاورس واقعیت فیزیکی ما را با واقعیت مجازی ترکیب می کند. به عبارت ساده تر،متاورس مرحله بعدی در تکامل اینترنت کنونی است. متاورس ترکیب دنیای فیزیکی و واقعی با دنیای مجازی و افزوده های مجازی(آواتارها) است. همچنین متاورس می تواند نسخه چهارم نسل اینترنت فعلی ما باشد.نوعی از اینترنت که شما واقعا در آن فعال هستید و صرفاً یک بازدید کننده  وبیننده نیستید. متاورس دنیایی کاملا تعاملی و خیلی نزدیک به دنیای فیزیکی است.

مزیت متاورس چیست؟

مهمترین مزیت متاورس این است که نمی توان آن را توسط یک شرکت کنترل کرد، چون متاورس دارای یک سیستم غیر متمرکز است که شرکت های زیادی از آن پشتیبانی می کنند. شرکت هایی مانند فیسبوک می توانند دنیای واقعی را برای ما در متاورس تداعی کنند. به گفته مارک زاکربرگ (خالق فیسبوک)، احتمالاً فیسبوک در طی ۵ یا ۱۰ سال آینده از یک شرکت رسانه اجتماعی به یک شرکت در دنیای متاورس تبدیل شود.

شرکت فیسبوک و پروژه هایش

شرکت فیسبوک در حال حاضر بر روی چند محصول کار می کند و در نظر که جهانی را ایجاد کند تا در آن افراد بتوانند به صورت دیجیتالی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. به گونه ای که افرد از نقاط مختلف دنیا بتوانند با یکدیگر در یک اتاق حضور داشته باشند و باهم بازی کنند، قدم بزنند و شاید کارهایی فراتر از توانایی یک انسان در دنیای واقعی را انجام دهند (پرواز کردن، شنا در اقیانوس).

همچنین…

فیسبوک دارای بخش هایی است که هر بخش بر روی پروژه ای خاص تمرکز کرده است. آنها در بخش هایی از قبیل تجارت الکترونیک، آژانس ها، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در حال فعالیت هستند.

تغییر عنوان “فیسبوک” به “متا”

تغییر عنوان فیسبوک به متا
تغییر عنوان فیسبوک به متا

چند هفته پیش، فیسبوک تغییر نام تجاری خود را به “متا” اعلام کرد. همچنین این شرکت برای اینکه دنیای اینترنت کنونی را به دنیای متاورس تغییر دهد میلیاردها دلار سرمایه گذاری کرد. ضمنا این شرکت متعهد شده است تا استفاده از ارزهای دیجیتال و دنیای مد را وارد متاورس کند.

با خرید شرکت Oculus توسط فیسبوک، آینده بسیار بهتر و محبوب تری را می توان برای VR  (واقعیت مجازی) تصور نمود. با این حال، این تازه شروع ماجرایی است که می تواند با تحولی شگرف و گسترده دنیای اینترنت ما را به یک دنیای فراتر از دنیای واقعی تبدیل کند به طوری که سبک زندگی ما را بطور کامل تحت تأثیر قرار می دهد.

فناوری متاورس؛ تکامل اینترنت

قطع به یقین می توان گفت که فناوری متاورس؛ تکامل اینترنت را به دنبال خواهد داشت و حتی فناوری های متاورس می تواند جانشین بسیار مناسبی برای اینترنت کنونی ما باشد. متاورس فعالیت های خود را در حوزه های مد دیجیتال، رسانه های اجتماعی، واقعیت افزوده، فروشگاه های آنلاین، بازی های ویدئویی و ارزهای دیجیتال غیر متمرکز(NFT) به شدت در گسترش و توسعه داده است. بسیاری از کمپانی های معروف، قبل از اینکه متاورس با نسخه پایدار خود، پا به عرصه اینترنت بگذارد، فعالیت های خود را در این حوزه (متاورس) افزایش داده اند.

جایگاه صنعت مد در متاورس

جایگاه صنعت مد در متاورس
جایگاه صنعت مد در متاورس

صنعت مد به طور چشمگیری جایگاه خود را در متاورس تثبیت کرده است به طوری که کاربران بیشتر وقت خود را صرف معاشرت وخرید در فضای فروشگاه های متاورس می کنند. بنابراین بایستی به پتاسیل بسیار زیاد متاورس در این عرصه (صنعت مد و پوشاک) توجه بیشتری شود.

در دو ماه گذشته، شرکت های پیشرو در عرصه مد و بازی سازی مانند Balenciaga، Fottnite ، Vans و Roblox اعلام کرده اند در حال فعالسازی بازی ها و فروشگاه هایی در عرصه مد دیجیتال در دنیای متاورس هستند. همچنین با ورود متاورس؛ تکامل اینترنت به سرعت در جریان است. ورود متاورس به عرصه فناوری در طول سال ۲۰۲۱، فروش توکن های غیر(ارز دیجیتال) متمرکز(NFT) به طور چشمیگری افزایش یافته به طوری که در در سه ماهه دوم سال در حدود ۱۰.۷ میلیارد دلار نسبت به سه ماهه اول که ۱.۳ میلیارد دلار بوده، افزایش یافته است.

برند دولچه و گابانا

برند-دولچه-و-گابانا
برند-دولچه-و-گابانا

برند دولچه گابانا(Dolce & Gabbana) در سی ام سپتامبر اعلام کرد که در یک حراج در دنیای متاورس یک مجموعه ۹ تکه ای از ارزهای غیر متمرکز(NFT) به همراه لباس های واقعی خود را به قیمت ۱۸۸۵.۷۱۹ اتر(ارز رمزنگاری اتریوم) به معادل ۵.۷ میلیون دلار به فروش رسانده است. گفته می‌شود که Collezione Genesi، که توسط UNXD، یک بازار مدیریت‌شده برای تجملات و فرهنگ دیجیتال، طراحی و به حراج گذاشته شده است، پیچیده‌ترین NFT مد است که تاکنون ایجاد و عرضه شده است.

همچنین…

از زمان اعلام، ارزش این ارز دیجیتال افزایش یافته است به طوری که _ تا اکتبر ۲۰۲۱ _ ۱۰ درصد افزایش یافته است، و ارزش این مجموعه اکنون به ۱/۶ میلیون دلار رسیده است، زیرا پرداخت به دولچه و گابانا به جای ارزش در پایان حراج، با نرخ بازار انجام می شود. آنها یک فروشگاه دیجیتال کامل برای کاوش ایجاد کردند. البته با نگاهی به اینستاگرام متوجه می شوید که آخرین تکه های مد در برند دولچه و گابانا شباهت زیادی به لباس های آینده دارد و آن را منعکس می کند.

لباس های آینده نگر

از لباس های روباتیک نقره ای گرفته تا عینک های آفتابی سیاه، طرح هایی هستند که برند دولچه و گابانا به آن ها پرداخته است. به عبارت ساده تر، لباس های آینده نگر، طرح های خارج از این دنیا را به نمایش گذاشته اند.

برند باربری

برند بربری
برند بربری

برندهای دیگری همچون برند باربری با پلتفرم های بازی آنلاین همکاری کرده اند تا لباس های خود را به نمایش بگذارند، در حالی  که برندهایی مانند گوچی مجموعه فیلم های برجسته NFT را برای علاقمندان خود ایجاد کرده اند.

همچنین  گمانه زنی هایی از سوی متا وجود دارد که واقعیت مجازی به افراد این فرصت را می دهد تا اتاق های مجازی خود را ایجاد یا NFT کنند، که در آن بتوانند مجموعه های قطعات مد خاص خود را ذخیره کنند.

در حال حاضر،دنیای NFT بر فضای مجازی تسلط دارد، بنابراین با قطعیت می توان گفت که آینده برای متاورس بسیار روشن است. به عبارت دیگر، فضای دیجیتالی با سرعت در حال، تکامل ما به دنیای خارج از این جهان است.

پروژه بلاکچین

بلاکچین
بلاکچین

 امروزه متاورس (Metaverse) به عنوان یک پروژه بلاکچین عمومی و منبع باز به جهان معرفی شده است که هدف آن ارائه زیرساخت اصلی برای اهداف اجتماعی و شرکتی و خصوصی است.

هدف متاورس چیست؟

هدف متاورس؛ تکامل اینترنت و ایجاد جهانی است که در آن دارایی‌های دیجیتال (توکن هوشمند متاورس و توکن قابل شناسایی متاورس) و هویت‌های دیجیتال (آواتار) از تراکنش‌های دارایی از طریق یک واسطه ارزشمند (اوراکل) پشتیبانی کنند.

 بنابراین متاورس فضاهای آنلاینی ایجاد می‌کند که در آن تعاملات کاربر به صورت چند بعدی انجام می گیرد، یعنی به جای مشاهده صرف محتوای دیجیتال، کاربران در متاورس قادر خواهند بود خود را در فضایی غوطه‌ ور کنند که در آن دنیای دیجیتال و فیزیکی همگرا هستند.

در یک تعریف ساده از متاورس باید گفت که متاورس اَبَر مجموعه‌ای از واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و اینترنت می باشد. در این فضای مجازی محدودیتی برای خلاقیت ها وجود ندارد. حرکت از یک مکان به مکان دیگر و انجام پرداخت ها توسط ارزهای دیجیتال، گوشه ای کوچک از این دنیای بی انتهای متاورس است. با متاورس رویاهای نسل بعدی و آینده روشن اینترنت محقق خواهد شد.

دیسنترالند چیست؟

دیسنترالند
دیسنترالند

یکی دیگر از توکن های متاورس مانا (MANA) توکن دیسنترالند (Decentraland) است. دیسنترالند به عنوان یک پلتفرم واقعیت مجازی و مبتنی بر بلاک چین است که این امکان را به کاربران می دهد که بتوانند در حین بازی، ایجاد محتوا و تعامل با یکدیگر زمین بخرند، بفروشند و توسعه دهند.

به عبارت دیگر، دیسنترالند بزرگترین جهان مجازی در فضای NFT است و به عنوان یک توکن غیر قابل تعویض ERC-71 به نام لند (LAND) نشان داده می‌شود. در دیسنترالند هر قطعه زمین منحصر به فرد و خاص می باشد بنابراین مالکان می‌توانند انتخاب کنند که با زمین خود چه کاری انجام دهند.

دنیای گسترده متاورس

هر فرد بنا به دیدگاه خود متاورس را به تصویر می کشد. با این وجود دسترسی به یک دنیای پویاتر هدفی است که متاورس دنبال می کند. بازی و سرگرمی، کلاس های آموزشی، موسیقی، کنفرانس و خرید از جمله مواردی هستند که در نیای متاورس به سهولت هر چه تمام تر به تصویر کشیده می شوند. یک تجربه واقعیت مجازی مطمئنا جذاب و هیجان انگیز خواهد بود و حتی هر فرد می تواند به کمک آواتار (یک نسخه شبیه سازی شده از خود) در رویدادهای دنیای متاورس شرکت نماید.

#متاورس #متاورس_دنیای_مد #دنیای_متاورس #مد_و_متاورس

0
۰
برچسب ها :

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

محصولات و برندها

پشتیبانی واتس آپ...
نیاز به راهنمایی دارید؟
پوشاک امی (عرضه مستقیم پوشاک اروپایی)
سلام
به وبسایت امی خوش آمدید.

چطور میتونم کمکتون کنم؟