کفش کلاش

14 اسفند 1400
کفش کلاش

کفش کلاش به عنوان کفش محلی مناطق کردنشین شناخته شده است. با این مقاله همراه باشید در ادامه پیرامون این نوع کفش و تاریخچه آن توضیحاتی ارائه می گردد.

کفش کلاش چیست؟

کفش کلاش چیست؟ نوعی گیوه که در زبان کردی به آن کلاش می گویند. این کفش در سه رنگ سفید، قرمز و آبی بافته می شود. البته رنگ سفید کلاش از محبوبیت بیشتری برخوردار است و بیشتر از سایر رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد.

گیوه چیست؟

01

کشور زیبای ایران دارای قومیت های مختلف با آداب و رسوم های خاص و متفاوت است. در این میان اقوام مختلف ایرانی از لباس های محلی و پوشش مناسب برای مردان و زنان برخوردار هستند. هر چند با گذشت زمان و تغییر شیوه زندگی استفاده از لباس های محلی بسیار کم رنگ شده است.

یکی از معروفترين كفش هاي  دست دوز محلی كه در نقاط مختلف ايران داراي طرفداران پرشماري بوده وحتي برخي مردم شهر نشين نيز در فصل تابستان و همچنین مراسمات مختلف آن را می پوشند، کفش کلاش یا همان گیوه است.

استفاده از لباس های محلی در نقط مختلف ایران

هنوز در برخي از نقاط جهان و همچنین در ايران، كفش هاي محلی طرفداران خاص خود را دارد. البته استفاده از پوشش محلی و همچنین کفش های محلی در مناطق روستایی از محبوبیت بیشتری نسبت به مناطق شهری برخوردار است. به طوری که برخي از مردم به ويژه در مناطق غير شهري از پاپوش های محلی خود حتی در استایل های روزمره نیز استفاده می کنند.

کفش کلاش و پوشش محلی اقوام کردنشین

یکی از قدیمی ترین اقوام ایرانی که آداب و رسوم و پوشش مختص به خود را دارند، قومیت کرد هستند. لباس های زیبا و منحصربه فرد که برگرفته از آداب و رسوم قومیت کرد هستند و ضمنا نوع پوشش مردان اغلب ساده و بدن تزئین است. لباس کردی زنان از چندین قسمت تشکیل شده است که در کنار هم یک ترکیب بی نظیر و فوق العاده عالی را رقم می زنند. قومیت کرد نیز با توجه به شرایط آب و هوایی و موقعیت محل زندگی دارای مدل های متنوعی از لباس محلی هستند.

04

ویژگی های کلاش

کفش کلاش بسیار سبک، راحت و همچنین خنک است و برای فصل تابستان بسیار مناسب است. البته امروزه پوشیدن لباس های محلی و همچنین کفش کلاش به مراسمات عروسی و جشن ها محدود شده است.

تاریخچه کفش کلاش

05

کفش های محلی مردان به نام کلاش، زیبایی لباس محلی آن ها را تکمیل می کند. اما کلاش چطور بافته می شود؟ این نوع کفش محلی توسط مردان و زنان هنرمند کرد زبان بافته می شود.

اطلاعات تاریخی چندانی در مورد ساخت این کفش و قدمت آن وجود ندارد. با این وجود برخی از محققان اعتقاد دارند که این نوع کفش دارای قدمتی هزار ساله است.

تاریخچه گیوه

برخی از محققان قدمت کفش گیوه را به یکی از پهلوانان شاهنامه فردوسی نسبت می دهند به این صورت که گیو پسر گودرز و داماد رستم وقتی عازم ترکستان شد چاره اندیشید که باید برای مسافت های طولانی کفشی سبک و بادوام با خود همراه داشته باشد. بنابراین وی گیوه را بافت تا از آن به عنوان یک پای افزار یا همان پاپوش امروزی استفاده کند.

کفش کلاش 07
دوران محبوبیت کفش های گیوه ( کفش کلاش ) در ایران

با این وجود نمونه هایی از گیوه های ابتدایی در دسترس نیست اما شواهد تاریخی نشان می دهد که قرن هشتم هجری قمری دوران اوج استفاده از گیوه بوده است. گیوه در شهر شیراز و در زمان ابوالعباس زرکوب مورد استفاده قرار می گرفت. چرا که ابوالعباس زرکوب در کتاب شیرازنامه خود اشاره به بازار گیوه دوزان می نماید.

کفش کلاش 06
گیوه در آثار بزرگان تاریخ

حتی در کتب خواجه رشيدالدين فضل‌الله نیز از گيوه به عنوان يكی از محصولات عمده كازرون نام برده شده است. همچنین تاریخ نویس معروف یعی البلخی و جغرافی نگار مشهور در کتب خود از گیوه و گیوه بافی نام برده اند.

تغییر بافت گیوه در دوران صفوی

البته در دوره‌ صفوی ساخت كفش با دگرگونی‌هايی روبه رو شد. به طوری که در این دوره  طبقات بالای جامعه اغلب از كفش‌های تمام چرم استفاده می کردند ولی مردم عادی گيوه می‌ پوشيدند. حتی در دوره صفوی علاوه بر شيراز كه دارای بازار گيوه‌ فروشان بوده است در اصفهان نيز بازاری برای توليد و فروش گيوه وجود داشته است.

مناطق تولیدکننده گیوه
09

امروزه نیز در بسياری از مناطق كشور گیوه توليد می‌شود. به عنوان مثال در قسمت هایی از كرمانشاه،‌ منطقه  اورامانات، كازرون، دزفول و‌ بخشی از اصفهان و چهارمحال و بختياری نیز گیوه تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.

مدل های متنوع گیوه

گيوه نیز همچون کفش انواع گوناگوني دارد. اما تقسيم بندي گيوه  بر اساس  نوع بافت رويه، مواد استفاده در زيره کفش وهمچنين نوع اتصال دو تكه كفش به هم مي باشد. اما رويه‌ گيوه را به شيوه‌ بافتنی و از ريسمان‌های ابريشمی يا پنبه‌ای نازك می بافند و زيره‌ آن را نیز گاهی از چرم يا لاستيك می سازند. انواع گيوه شامل گیوه ملکی، گیوه اجده، گیوه تخت چرمی، گیوه لته ای، گیوه ابریشمی و گیوه تخت لاستیکی و گیوه کردی یا کلاش می باشد.

محل ساخت کفش کلاش

08
اورمانات، شهر کفش های دست دوز

کفش کلاش به مناطق كردنشين كشور تعلق دارد. البته این نوع کفش خاص و منحصربه فرد در ناحيه اورامانات بافته می شود. شاید بپرسید که با وجود همه این توضیحات بین کفش کلاش و سایر مدل های گیوه چه تفاوتی وجود دارد.

دوخت و جنس کفش کلاش

مهمترين ويژگي كلاش مواد به كار رفته در آن است. به طوری که رويه کفش کلاش از نخ پنبه ای بافته شده و زيره آن نیز از پارچه فشرده ساخته می شود.

بنابراین نحوه ساخت و جنس مواد به کار رفته در کلاش باعث شده است که کلاش یک کفش کاملا سبک، نرم و قابل انعطاف باشد. همچنین این نوع کفش متناسب با محيط کوهستانی ساخته شده است.

10

تولید کفش کلاش در سرزمین اورامان یا هورامان قدمتی ۱۵۰۰ ساله دارد. ساخت کلاش مختص به این منطقه بوده است اما با گذشت زمان به سایر مناطق کردنشین ایران گسترش پیدا کرده است.

#اورامانات #گیوه #کفش_های_محلی #مدل_های_متنوع_گیوه #گیوه_در_کرمانشاه #بافت_گیوه #کفش_کلاش

.

0
۰

دیدگاه شما

بدون دیدگاه

محصولات و برندها

پشتیبانی واتس آپ...
نیاز به راهنمایی دارید؟
پوشاک امی (عرضه مستقیم پوشاک اروپایی)
سلام
به وبسایت امی خوش آمدید.

چطور میتونم کمکتون کنم؟